skrecona-kostka

Skręcenie kostki to uraz, powodujący częściowe lub całkowite zerwanie więzadła. Staw skokowy charakteryzuje się tym, że jest bardzo ruchomym stawem, dlatego bardzo często dochodzi do skręcenia kostki podczas uprawiania sportu, a także nieprawidłowego postawienia stopy podczas biegania, a nawet zwyczajnego chodzenia.

Objawy i leczenie skręconej kostki

Pierwszy objaw skręcenia kostki, to nagły, ostry ból. Następnie można zaobserwować obrzęk w okolicach kostki. Miejsce to jest nie tylko opuchnięte, ale także zaczerwienione. Odczuwalne jest także drętwienie, mrowienie. Bardzo często pojawia się także wysoka temperatura ciała. Przy lekkim skręceniu wystarczy zapewnić poszkodowanemu wykwalifikowaną szybką pomoc. W przypadku cięższych urazów należy wezwać lekarza.

Leczenie skręconej kostki polega w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu obrzęku. Dobrze byłoby przyłożyć do kostki zimny kompres, który złagodzi nie tylko opuchnięte miejsce, ale także ukoi ból. Kolejny krok, to podanie środków przeciwbólowych. Jeśli mamy do czynienia ze skręceniem kostki II stopnia, wymagane będzie ustabilizowanie stawu za pomocą lekkiego opatrunku gipsowego. Podczas wizyty lekarz zaleci przyjmowanie leków poprawiających krążenie krwi, stosowanie maści oraz leków rozgrzewających.

Wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapia jest dziś aktywnie wykorzystywana w leczeniu różnych urazów układu mięśniowo-szkieletowego, w tym skręceń kostki. Wysoko wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie w ciągu kilku dni podnieść na nogi pacjenta ze zwichniętymi więzadłami, który ponadto miał silny zespół bólowy przed rozpoczęciem fizjoterapii. Z reguły fizjoterapia jest przepisywana zaledwie kilka dni po urazie więzadła. Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych, jednak lekarz prowadzący dobierze dla każdego pacjenta odpowiedni rodzaj zabiegu fizjoterapeutycznego.

Fizjoterapia jest wskazana w leczeniu wielu rodzajów skręceń, nie tylko skręceń kostki. Podczas wizyty u fizjoterapeuty, pacjenci zauważają szybkie efekty. W miejscu skręcenia widocznie zmniejsza się obrzęk, poprawia się krążenie krwi, a powrót do stanu kostki sprzed wypadku jest znacznie szybszy. Fizjoterapia może przynieść bardzo szybkie efekty, ale tylko wtedy, kiedy będzie stosowana regularnie. Mimo to, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego chcąc uniknąć skręcenia kostki, należy nosić wygodne obuwie, przed treningiem zrobić rozgrzewkę, a wszystkie ćwiczenia wykonywać zgodnie z poleceniami trenera. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu.

Zapraszamy: fizjoterapia Kraków

Related Posts

1 Komentarzy

  • Asia
    30 sierpnia 2021

    Ja kiedyśmiałam skręconą kostkę i dopiero po tygodniu się zorientowałąm że może być coś nie tak bo opuchlizna nie schodziła ;(

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array