system-odwadniajacy

Systemy odwadniające rozwiązują problem odprowadzania wody deszczowej lub roztopowej z domu lub nadmiaru wód gruntowych z gleby na posesji, zwłaszcza terenów podmokłych, które występują np. na terenach ogródków działkowych. Jakie są rodzaje drenażu? Do najpopularniejszych zaliczają się: drenaż opaskowy i powierzchniowy.

Rodzaje drenażu

Jeśli na terenie budowy jest podmokły grunt, wówczas konieczne będzie stworzenie elementu konstrukcji hydrotechnicznej, która umożliwi szybkie odprowadzenie nadmiaru wody. Chodzi rzecz jasna o system odwadniający, tzw. drenaż. Dzięki jego pracy zapobiega się nadmiernemu gromadzeniu się wód powierzchniowych. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów drenaży wraz z krótką ich charakterystyką.

1. Drenaż opaskowy – nazywany jest często odwodnieniem pierścieniowym i zwykle zlokalizowany jest wzdłuż budynku lub obszaru, gdzie gromadzi się woda. Działanie drenażu opaskowego polega na obniżeniu poziomu wód gruntowych wewnątrz chronionego obwodu, co zapewnia ochronę przed zalaniem podziemnych konstrukcji i części budynków. Głębokość tego obniżenia zależy od zakopania rur, a także od wielkości chronionej konstrukcji. Odpływy pierścieniowe znajdują się w pewnej odległości od obiektu, dzięki czemu można je zamontować po jej wybudowaniu. Drenaż opaskowy, w przeciwieństwie do systemu odwadniającego zbiornikowego, nie musi być zainstalowany jednocześnie z budową konstrukcji.

2. Odwodnienie liniowe – jego podstawową funkcją jest odprowadzanie spływów powodziowych lub deszczowych ze skarp terenu, ze ścian budynków, z wjazdów do garaży, o ile znajdują się one na poziomie lub poniżej poziomu gruntu. Odwodnienie liniowe działa w taki sposób, że woda jest pobierana, zbierana i odprowadzana z budynku oraz z całego podmokłego terenu za pomocą kanałów, które zostały wcześniej wkopane w ziemię.

3. Drenaż powierzchniowy – jest przeznaczony do zbierania wody w tzw. punktach odpływowych. Są to miejsca, w których zamontowane są metalowe kraty, których celem jest uniemożliwienie przedostawania się zanieczyszczeń do rur odpływowych. Punkty poboru wody są połączone rurami drenażowymi do jednej głównej rury. Ta z kolei jest połączona ze studnią drenażową. Można także spuścić wodę z głównej rury do najbliższego wąwozu lub rzeki. Odwodnienie powierzchniowe jest najłatwiejsze do zamontowania, dzięki czemu można go wykonać samodzielnie. Trzeba jednak obserwować prawidłowe nachylenie linii wodnych, tak aby sama woda spływała rurami do zbiornika.

Drenaże, czyli systemy odwadniające są niezbędnym rozwiązaniem dla obszarów o wysokim procencie wilgoci. Obecnie istnieje spory wybór takich systemów – te, które zostały wymienione wyżej, to tylko część, jest ich bowiem znacznie więcej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array