deska-pomowana-sup

Pływanie na desce SUP na stojąco i wiosłowanie zyskało sobie rzeszę zwolenników zarówno wśród doświadczonych sportowców jak i tych początkujących. Pływają na nich całe rodziny: zarówno dzieci jak i dorośli. Pływanie rekreacyjne nie wymaga bowiem żadnego przygotowania ani kondycji. Nauka sama w sobie jest prosta, sukces tkwi w tym, by deskę wyczuć na tyle by bez problemu na niej stać i wiosłować.

Pływanie deską SUP

Dla rozpoczynających swoją przygodę z dmuchaną deską do pływania najlepsze będą jeziora, gdzie woda jest w miarę spokojna. Im ciekawsza jest linia brzegowa tym lepiej. Właściwie, o ile nie ma żadnego wyraźnego zakazu to na SUP-ie można pływać wszędzie: po kanałach, rzekach, stawach, jeziorach, a nawet morzu – tu jednak wymaga to większego doświadczenia i wprawy. Na początku zapewne człowiek skupia się bardziej na samym utrzymywaniu się na desce niż na otoczeniu, ale jeśli jest się już w miarę stabilnym to warto wykorzystać deskę nie tylko jako sport, ale okazję do zwiedzania okolicy z wody. Super opcją są jeziora połączone kanałami, można też robić spływy rzeczne. 

Rodzaje desek SUP

Podstawowy podział to: twarda i dmuchana deska do pływania. Ta pierwsza jest twardsza, co daje większą stabilność, ale i cięższa. Przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych osób. Dla początkujących sprawdzi się ta druga. Jest lżejsza i zdecydowanie łatwiejsza do transportu. Oprócz tego wyróżniamy deski pod względem przeznaczenia: allround, kids, touring, race, river, wave, windsup, team. Allround to najwszechstronniejsza i najbardziej popularna, przeznaczona głównie do rekreacji na jeziorach, rzekach, kanałach. Na większych mogą pływać dorośli we dwoje lub z dzieckiem. Kids to wersja przeznaczona dla dzieci, gdyż są krótsze i węższe. Touring nadają się do spływów i wycieczek, ponieważ mają spiczasty kształt. Race jak sama nazwa wskazuje to deska do wyścigów – charakteryzuje się tym, że są najszybsze, najdłuższe i najwęższe wśród wszystkich rodzajów desek SUP. Z kolei Team to świetna opcja dla rodzin bądź do imprez integracyjnych, gdyż są to długie deski mogące pomieścić jednorazowo nawet 5-10 osób. 

Pozostałe akcesoria

Dmuchana deska do pływania to nie wszystko, do zestawu potrzebne jest wiosło, kamizelka oraz leash. Leash to smycz, za pomocą której jest się przypiętym do SUP-a. Dzięki temu nie ucieknie on nam zbyt daleko. O kamizelce nie trzeba wspominać – jest to obowiązkowy element każdego sportu wodnego. Policja ściągnąć sportowca bez kamizelki z wody. Wiosło musi być odpowiednio dobrane do wzrostu pływającego na desce.

Odwiedź sklep z deskami SUP www.gosup.pl

Related Posts

1 Komentarzy

  • KInga
    16 września 2021

    chetnie bym spróbowała pływania na takiej desce 😉 brzmi super

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *