pulsujacy-bol

Pulsujący ból zęba często często jest pierwszą oznaką stanu zapalnego w jamie ustnej. Może to być spowodowane np. próchnicą. Czasami pulsujący ból zęba trwa chwilę, ale zdarza się, że męczy kilka godzin. Co zrobić, by pozbyć się tego dyskomfortu? Jedynym wyjściem jest wizyta u stomatologa. Tylko w ten sposób dowiemy się, jaka jest przyczyna bólu i w jaki sposób się jej pozbyć.

Przyczyny pulsacyjnego bólu zębów

Pulsujący ból zęba nie jest niczym przyjemnym, ale dla niektórych osób sama wizja wizyty u stomatologa jest czymś dużo gorszym. Wiele osób boi się wizyty w gabinecie dentystycznym, a przyczyną jest rzecz jasna dodatkowy ból i związany z tym stres. W związku z tym wolą zażywać środki przeciwbólowe niż udać się po fachową pomoc. Niestety na dłuższą metę takie podejście się nie sprawdzi. Im dłużej będziemy odkładać wizytę u stomatologa, tym konsekwencje staną się poważniejsze. Nieleczenie zęba może doprowadzić do operacji, a nawet utraty zębów.

W zależności od charakteru i częstotliwości występowania tętnienia zęba stomatolog może ustalić przyczynę bólu. A może nią być:

  • próchnica, zwłaszcza w stadium zaawansowanym – najczęstsza przyczyna tętnienia i bólu zęba,
  • zapalenie miazgi, do którego dochodzi w momencie, kiedy drobnoustroje chorobotwórcze dostają się do kanału zęba; pulsacja zęba nasila się głównie w godzinach nocnych, gdy przyjmuje się pozycję leżącą,
  • uraz zęba,
  • nieprawidłowo zagojony ząb,
  • pulsacyjny ból zęba może być spowodowany wypełnieniem, które zostało założone na niewygojony ząb.

Jak więc widać, przyczyn może być mnóstwo. Tylko stomatolog, po wnikliwym zbadaniu, jest w stanie określić, co spowodowało pulsacyjny ból zęba. Co ważne, jest on w stanie natychmiast podjąć działania, które uśmierzą ból. Właśnie dlatego warto jak najszybciej udać się do stomatologa i otrzymać specjalistyczną pomoc.

Co zrobić, by uniknąć wizyty u stomatologa?

Zgodnie z powiedzeniem „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym nie doprowadzimy do bólu zęba, a tym samym będziemy dużo rzadziej odwiedzać gabinet stomatologiczny. Oto kilka ważnych zasad:

  1. Lecz ząb, gdy tylko zauważysz próchnicę. Jeśli wizyta odbędzie się szybko, ząb nie zdąży zgnić do miazgi, dlatego nie odczujemy żadnego bólu podczas zabiegu.
  2. Umawiaj się na badania profilaktyczne zębów. Stałe kontrole nie doprowadzą do infekcji zębów.
  3. Przestrzegaj higieny jamy ustnej. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 3 minuty.
  4. Regularnie usuwaj kamień.

Proste, prawda? Wystarczy odrobina chęci i czasu.

Po więcej informacji zapraszamy: Stomatolog Poznań

Related Posts

1 Komentarzy

  • karol
    18 sierpnia 2021

    Jak mnie bardzo boli to biorę zombek czosnku do zęba, a potem do lekarza. A jak czosnek nie pomize to ibuprom, pozdrawiam

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array