pexels-ruslan-burlaka-140945

Standardowo zwolnienie pracownika odbywa się z okresem wypowiedzenia. Ponadto, zwolnionemu pracownikowi przysługuje odprawa. Jednak zdarzają się wyjątki od tej zasady. Mowa o zwolnieniu dyscyplinarnym. Kiedy ma ono miejsce, pracownik zostaje zwolniony ze skutkiem natychmiastowym oraz nie otrzymuje odprawy. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Naruszenie obowiązków pracowniczych

Przepisy dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego są określone w Kodeksie Pracy. Wyróżnia się tam kilka powodów, dla których pracodawca może natychmiast zwolnić pracownika. Najczęstszym powodem tak zwanej dyscyplinarki jest poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. Oczywiście to, czy naruszenie jest poważne, pozostaje po części kwestią subiektywną. Dlatego też w wielu przypadkach pierwszym miejscem, do którego udaje się zwolniony dyscyplinarnie pracownik, jest kancelaria adwokacka. Niemniej jednak przypadki nieuprawnionego zwolnienia dyscyplinarnego są dosyć rzadkie, gdyż prawo względnie dokładnie reguluje tę kwestię. Przykładowe przyczyny zwolnienia dyscyplinarnego, to:

  • praca pod wpływem alkoholu,
  • działanie na szkodę pracodawcy,
  • współpraca z konkurencją,
  • nieusprawiedliwione nieobecności w pracy,
  • i wiele więcej.

Czy kancelaria adwokacka może pomóc zwolnionemu dyscyplinarnie?

Niewątpliwie, jeśli wystąpią wątpliwości co do słuszności zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego, warto udać się do kancelarii adwokackiej. W niektórych przypadkach udaje się wywalczyć odszkodowanie. Do tego konieczne jest wykazanie, że pracownik nie naruszył swoich obowiązków lub też że nie zrobił tego w stopniu dostatecznie poważnym, aby zostać zwolnionym dyscyplinarnie.

Warto mieć na uwadze, że zwolnieniu dyscyplinarnemu może zostać poddany każdy pracownik, również ten chroniony. Rzecz w tym, iż prawo zabrania zwolnienia na przykład kobiety w ciąży. Dotyczy to zwolnienia z powodu ograniczania kosztów przez pracodawcę lub z wielu innych przyczyn. Jednak w przypadku naruszenia obowiązków pracowniczych, nawet wobec osób chronionych może zostać zastosowane zwolnienie dyscyplinarne.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array