zapaleniespojowek

Ludzie borykają się z różnymi chorobami oczu. Jedną z nich jest zapalenie spojówek. Jest ono często nazywane “chorobą czerwonych oczu” ze względu właśnie na zaczerwienienie gałek ocznych. Czym się objawia? Jak można je leczyć i jaką profilaktykę stosować, by zapobiec chorobie? Jakimi czynnikami mogą być wywoływane choroby oczu, które objawiają się stanem zapalnym?

Zapalenie spojówek – najczęstsze objawy

Zapalenie spojówek to nic innego, jak stan zapalny błony śluzowej oka. Pierwszym objawem występującym u większości osób borykających się ze stanem zapalnym jest zaczerwienienie oczu. Niedługo później pojawiają się także łzawienie i swędzenie, które powodują dyskomfort. 

Stan zapalny spojówek – inne objawy

W trudniejszych przypadkach może także pojawić się obrzmienie oka. Może dojść także do produkcji lepkiej lub wodnistej wydzieliny z oka. Oprócz tego może pojawić się także szczypanie oczu oraz światłowstręt. By nie dopuścić do rozwoju cięższych objawów, należy udać się do specjalisty, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące sygnały, np. w postaci zaczerwienienia oczu. Specjalista może potwierdzić zapalenie spojówek i w razie potrzeby zalecić konkretne leczenie, które pomoże w walce z chorobą. 

Przyczyny zapalenia spojówek

Choroby oczu związane z pojawieniem się stanu zapalnego spojówek mogą być wywołane przez dwa zupełnie różne czynniki. Pierwszym z nich są bakterie lub wirusy. Drugą przyczyną jest reakcja alergiczna na określoną substancję. Mogą być to m.in. pyłki lub drobinki kurzu. Zapalenie wywołane wirusami/bakteriami oraz reakcją alergiczną wymaga innego leczenia.

Leczenie stanu zapalnego spojówek

Leczenie zapalenia spojówek nie zawsze jest konieczne. Przeważnie objawy mijają po dwóch tygodniach. Jednakże w niektórych przypadkach takie choroby oczu wymagają leczenia. Dlatego też warto udać się do specjalisty, który oceni stan oczu i w razie potrzeby przepisze krople do oczu zawierające antybiotyk (w przypadku choroby oczu wywołanej przez bakterie) lub leki antyhistaminowe (w przypadku reakcji alergicznej). 

Choroby oczu – jak ich uniknąć?

Choroby oczu mogą dotknąć osoby w różnym wieku. Choć często kojarzą nam się z osobami starszymi, zapalenie spojówek może doskwierać także młodym osobom. Dlatego, niezależnie od wieku, warto wdrożyć różne czynności, które mają na celu zapobieganie chorobom oczu. Co robić, by uchronić wzrok przed stanem zapalnym?

Profilaktyka zapalenia spojówek

By nie pojawiło się zapalenie oka, warto unikać narażenia na różnego rodzaju alergeny. By ograniczyć ich dostawanie się do oczu, np. w pracy, należy nosić okulary, które posiadają dodatkowo osłonięte boki, dzięki czemu chronią one przez alergenami skuteczniej niż zwykłe oprawki. W przypadku wady wzroku należy dbać o prawidłowe zdejmowanie soczewek. Robienie tego w niewłaściwy sposób może powodować problemy właśnie w postaci stanu zapalnego spojówek. Warto także unikać pocierania oczu brudnymi rękoma, ponieważ to może wprowadzić bakterie lub wirusy na powierzchnię gałki ocznej i spowodować chorobę.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array