20221120133125_download

Trudno wyobrazić sobie aranżację bez roślin doniczkowych. To właśnie ten element wystroju dodaje wnętrzu charakteru i wprowadza iście domową atmosferę. Każdy z nas ma ulubione gatunki roślin. Nasuwa się jednak pytanie: czy wszystkie kwiaty doniczkowe są odpowiednie do danego stylu aranżacji? Oczywiście nie ma tu sztywnych reguł. Nie da się jednak ukryć, że są rośliny, które idealnie dopełniają niektóre aranżacje. Dziś przyjrzymy się roślinom do salonu w stylu industrialnym.

Dlaczego rośliny doniczkowe są ważnym elementem wystroju?

Kwiaty doniczkowe i wszelkiego rodzaju roślinki wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale też na samopoczucie domowników. Dzieje się tak między innymi dlatego, że rośliny mają wpływ na panujący w pomieszczeniach mikroklimat (pochłaniają bowiem dwutlenek węgla, a oddają tlen). Badacze i naukowcy poświęcili sporo czasu na przeanalizowanie wpływu roślin na samopoczucie domowników. Wyniki pokazały, że kwiaty i rośliny sprzyjają utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Mogą nawet wpływać na dobrostan organizmu, regulując ciśnienie krwi i rytm uderzeń serca. Nie da się też ukryć, że niektóre gatunki roślin są imponujące i po prostu pięknie prezentują się we wnętrzach.

Strelicja królewska – rajski ptak w twoim domu

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się strelicja królewska. Potocznie nazywa się ją rajskim ptakiem z uwagi na imponujące barwne kwiaty. W warunkach domowych strelicja wyrasta do niemal 2 metrów wysokości. Roślina ma duże liście, układające się w sposób kępiasty. Największe wrażenie robią jednak wspomniane kwiaty – pomarańczowe i przypominające właśnie rajskiego ptaka. Ważną informacją jest też fakt, że strelicja jest dość łatwa w uprawie i niewymagająca. Dzięki temu ozdobi każde wnętrze, w którym stanie.

Uprawa strelicji królewskiej

Strelicja królewska powinna znajdować się w miejscu jasnym, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Należy ją wsadzić do wysokiej donicy, by umożliwić wyrastanie korzeni w dół (tak jak w warunkach naturalnych) zamiast na boki. Dostępne są też specjalne mieszanki gleby do strelicji. Nie trzeba jej podlewać zbyt często – dolewaj wody wtedy, gdy roślina ma sucho. W praktyce wystarczy podlewać strelicję raz na około dwa tygodnie. Oczywiście częstotliwość powinna być większa latem. Strelicja jest wysoka, jednak niezbyt rozłożysta. Mimo swych imponujących rozmiarów (szczególnie chodzi o wysokość), doskonale odnajdzie się zatem nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Pachira – zielona dekoracja

Jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin jest pachira. W zasadzie można powiedzieć, że jest to drzewko doniczkowe. Roślina wyrasta bowiem do około 2 metrów wysokości, a do tego ma duże błyszczące liście o parasolowatym kształcie. Pachira ma twardy pień, który jest większy u dołu, co pozwala na magazynowanie w jego wnętrzu wody. Kwiat ten jest bezpieczny dla zwierząt (co z pewnością ucieszy właścicieli kotów). Co więcej – roślina jest wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości i schorzeń. W warunkach naturalnych pachira zakwita, natomiast nie wydarzy się to w warunkach domowych. Mimo wszystko jest to roślina niezwykle ozdobna i dekoracyjna. Pachira nie zakwita i nie wydaje żadnych owoców. Niemniej ma piękne liście. 

Uprawa pachiry

Uprawa pachiry nie jest problematyczna. Latem lubi ona umiarkowane temperatury; do 25 stopni Celsjusza. Zimą należy ją przechowywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 16 stopni Celsjusza. Można zatem postawić ją w salonie czy sypialni. Pachira ma podobne upodobania co wspomniana wcześniej strelicja – lubi stanowiska jasne, lecz nie bezpośrednie słońce. Zimą nie powinna stać w pobliżu źródeł ciepła ani też w przeciągach. Do uprawy pachiry najlepiej nadaje się specjalna mieszanka ziemi przeznaczona do palm. Roślina lubi wilgotne środowisko, a zatem trzeba regularnie ją podlewać (latem co kilka dni). Warto też stosować nawozy mineralne, dzięki którym liście będą zdrowe i piękne. Na wiosnę należy z kolei przyciąć pędy drzewka.

Salon w stylu industrialnym – jakie rośliny wybrać?

Nie bez powodu wspominaliśmy o takich roślinach jak strelicja królewska czy pachira. Rośliny te świetnie dopełnią bowiem wnętrze w stylu industrialnym. Jest to wnętrze przestronne, a jego wystrój surowy i nawiązujący do stylistyki rodem z opuszczonych fabryk.

Do takich wnętrz pasują duże rośliny doniczkowe, których największym atutem są imponujące zielone liście. Taka roślinność świetnie komponuje się ze surowością industrialnych wnętrz – naturalnym betonem, cegłą, drewnem czy metalem. W kategorii roślinności domowej warto zwrócić uwagę na wszelkie duże kwiaty i egzotyczne gatunki, takie jak palmy, draceny, fikusy.

Chętnie wybieranym elementem dekoracyjnym do takich wnętrz jest też akwarium, gdzie również należy umieścić roślinki. Styl industrialny nie wymaga wielu dekoracji. Zdecydowanie lepiej postawić na przyciągające wzrok elementy, takie jak właśnie akwarium z egzotycznymi rybami czy imponujące zielone rośliny (koniecznie w dużych donicach).

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *