organizacja-czasu
ogranizacja-czasu-jak-planowac-czas

Obowiązków przybywa, a czasu coraz mniej? Nie wiesz, jak zaplanować swój dzień, by był produktywny i przyjemny? Dowiedz się, jak nauczyć się planować i jak organizować swój wolny czas.

Jak nauczyć się planować?

Ile razy wpadła Ci do głowy myśl, że doba powinna być dłuższa? Zapewne wydarzyło się to co najmniej kilkanaście razy w życiu. Obowiązki zawodowe, domowe, życie w ciągłym biegu sprawiają, że czujesz zmęczenie i ciągły stres. Jednym ze sposobów na stale „kurczącą się dobę” jest mądre planowanie i organizowanie czasu. Dotyczy to zarówno obowiązków zawodowych, domowych, a także wolnego czasu. Wykorzystanie każdej minuty w mądry i rozsądny sposób z pewnością pozwoli zapanować nad chaosem i sprawi, że nawet w natłoku obowiązków znajdziesz czas dla siebie. To z kolei pozwoli Ci utrzymać harmonię i sprawi, że poczujesz się zdecydowanie lepiej.

Jak zacząć planować?

Cele i pragnienia

Planowanie warto rozpocząć od wypisania sobie wszystkich rzeczy, na których Ci zależy. Chodzi o stworzenie listy swoich pragnień i celów. Pod uwagę należy wziąć również aspekty, które chce się z życia usunąć i zmienić. Zastanów się, czego potrzebujesz i czego oczekujesz.

Nawyki i przyzwyczajenia

Kolejnym punktem może być stworzenie listy działań, które pozwolą Ci zbliżyć się do wypisanych wcześniej celów. Skup się na nawykach – zastanów się, co należy wprowadzić w życie, by było dokładnie takie, jakie chcesz, żeby było.

Obserwacja siebie

Postaraj się spojrzeń na siebie „z boku”. Przeanalizuj, jak wygląda Twoje życie. Zacznij notować, co robisz w danej chwili i jak dużo czasu spędzasz na poszczególnych czynnościach. Odpowiedz sobie na pytanie, kiedy najlepiej Ci się pracuje i w jaki sposób? Zwróć uwagę, co robisz w czasie wolnym i czy w ogóle go posiadasz. Zastanów się, które ze swoich przyzwyczajeń zabiera Ci dużo czasu i co możesz z tym zrobić.

Plan tygodnia i dnia

Po wyznaczeniu sobie celu i wstępnej analizie swojej osoby, zaplanuj swój tydzień, a następnie dzień. Wypisz rzeczy, które musisz wykonać oraz takie, które chcesz wykonać. Twój dzień powinien zawierać zarówno obowiązki, jak i przyjemności. W swoim planie konieczne powinien znaleźć się czas na relaks i odprężenie.

Z czasem będziesz w stanie planować swój czas również w dłuższej perspektywie – miesięcy, kwartałów, a nawet lat.

Co może pomóc w planowaniu – metody planowania czasu

Kalendarz

Jedną z metod planowania czasu jest korzystanie z kalendarza. Akcesorium to pozwoli Ci usystematyzować dzień, tydzień i miesiąc. Rodzaj kalendarza należy dostosować do stylu swojego życia. Jeżeli zamierzasz prowadzić go skrupulatnie wybierz kalendarz dzienny bądź tygodniowy w formie zeszytu. Jeżeli jednak nie do końca Ci on odpowiada, spróbuj kalendarz miesięczny, który można powiesić w widocznym miejscu.

Listy z zadaniami

Kolejnym sposobem jest sporządzanie list z zadaniami na dany dzień bądź tydzień. W tym celu skorzystać można z kolorowych karteczek i zakreślaczy. Tego typu akcesoria pozwolą Ci na bardziej szczegółowe rozplanowanie zadań, a także ułatwią nadawanie priorytetów. Na karteczkach tego typu możesz również tworzyć listy zakupów, jadłospisy, a także zapisywać wyjątkowo istotne kwestie, o który nie możesz zapomnieć danego dnia.

Tego typu akcesoria papiernicze mogą być zarówno częścią kalendarza, jak i znaleźć się na tablicy korkowej czy też lodówce.

Plany tygodniowe

Kolejnym sposobem jest sporządzanie planów tygodniowych, które umieszczane są w widocznym miejscu bądź w specjalnie przeznaczonym do tego notesie. Planowanie tego typu zakładać powinno mniej więcej 1-2 obowiązków w ciągu dnia, a także dzień relaksu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *