brooke-cagle-jbwcenourcg-unsplash_wp

Jesteś w trakcie poszukiwania wymarzonej pracy, a może właśnie podpisujesz umowę i chcesz mieć pewność, że znasz bieżące przepisy? W takim razie koniecznie poznaj aktualne zmiany w kodeksie pracy, które weszły w życie w 2023! Bieżące modyfikacje przynoszą wiele zmian na rynku pracy, bądź więc świadomym pracownikiem i jak najszybciej poznaj szczegóły!

Zmiany w prawie pracy – sprawdź, co się zmieniło od 2023 roku

Okres próbny to powszechnie stosowana praktyka w zatrudnieniu nowego pracownika, która jest korzystna dla obu stron. Czas ten pozwala lepiej poznać firmę oraz stanowisko, zweryfikować oczekiwania i możliwości rozwoju, a także dopasowanie do organizacji czy też zespołu. Do tej pory okres próbny najczęściej trwał 3 miesiące, jednak rok 2023 przynosi wiele zmian w tym zakresie. Po pierwsze to pracodawca decyduje, na jak długo podpisuje z pracownikiem umowę na okres próbny, a dokładniej, jaką umowę oferuje mu po zakończonym okresie. Jeżeli po jego zakończeniu pracodawca ma zamiar zatrudnić pracownika na okres krótszy niż 6 miesięcy, to okres próbny może trwać maksymalnie miesiąc. W przypadku umowy na czas określony od 6 do 12 miesięcy wymusza okres próbny nie dłuższy niż 3 miesiące. Jeżeli po zakończonym okresie próbnym pracodawca ma zamiar zawrzeć roczną umowę określoną lub na czas nieokreślony, to czas okresu próbnego może wynieść maksymalnie 3 miesiące.

Okres próbny 2023 – wyjątki od reguły

Opisany powyżej czas trwania okresu próbnego w zależności od oferowanej umowy po jej zakończeniu to ogólne zasady i modyfikacje, które nastąpiły w 2023 roku, jednak w niektórych przypadkach czas ten może być zwiększony – musi to jednak zostać uzasadnione specyficznym rodzajem świadczonej pracy. Co więcej, w umowie na okres próbny może znaleźć się zapis o jego wydłużeniu w przypadku zwolnienia lekarskiego, urlopu czy też innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Oprócz tego ważnym zapisem jest również możliwość ponownego zawarcia umowy na okres próbny z pracownikiem, który był już w firmie zatrudniony – w tym przypadku ważne jest, czy zatrudnienie dotyczy tego samego zakresu oraz okres, jaki minął po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy. Tego typu rozwiązanie może być zastosowane po upływie minimum 3 lat. Co więcej, należy pamiętać, że umowa na czas próbny z danym pracownikiem może być zawierana ponownie, ale tylko w przypadku wykonywania pracy o innym charakterze.

Zmiany w czasie trwania okresu próbnego – dowiedz się, skąd wynikają

Zastanawiasz się, skąd takie modyfikacje w prawie pracy? Dlaczego czas okresu próbnego zależy od proponowanej umowy po jego zakończeniu? Czy takie rozwiązanie jest dobre tylko dla pracownika bądź pracodawcy, a może dla obu stron? Zmiany te wynikają z dostosowaniem Kodeksu pracy do przepisów Unii Europejskiej. Głównym celem tego typu modyfikacji jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji. Chcesz dowiedzieć się więcej? Szukasz nowych możliwości rozwojowych? Chcesz poznać więcej rad dla aplikujących? Agencja Pracy to bez wątpienia miejsce dla Ciebie – koniecznie odwiedź stronę i poznaj szczegóły!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array