szkola-zeglarstwa-puntovita

Znalezienie dobrej szkoły żeglarskiej wcale nie jest łatwe. Każda z nich podkreśla swoje doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie. Niestety, często bywa tak, że na słowach i zapewnieniach się kończy. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować, by wybrana szkoła traktowała swoją specjalizację poważnie i nie kojarzyła się jednocześnie z musztrą wojskową.

Wiek wiekowi nierówny

Pierwszym kryterium, który decyduje o stopniu profesjonalizacji wybranej szkoły żeglarskiej jest docelowa grupa wiekowa uczestników kursu. Najlepiej, jeśli oferta takiej szkoły jest skierowana zarówno dla osób młodszych (12 – 15 lat), jak i starszych (od 16 do 18 lat). Niestety – najmłodsi nastolatkowie nie mogą wnioskować o swój pierwszy patent żeglarski. Mimo to, szkoła również i dla nich powinna przygotować odpowiedni pakiet usług, który będzie dostosowany do ich wieku. I jeszcze jedno – jeśli ktoś ma 19 lat, powinien skorzystać z oferty szkół dla dorosłych. Budowa załogi z osób, które mają jednocześnie 16 i 19 lat, może być dla kursanta przeżyciem karkołomnym.

Rodzaje jachtów i żywność

Najmniejsze jachty mają 6 lub 7 metrów długości. Zaokrętowanie na nich kompletu osób może być uciążliwe, gdyż najprawdopodobniej przyjdzie im mieszkać ze sobą przez wiele dni. Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na jachty 8 metrowe, które mogą pomieścić do 8 osób. Warto jednak zaznaczyć, że w pełni komfortowy rejs będzie wiązał się z koniecznością zmniejszenia załogi do 6 osób. Jednym słowem – więcej miejsca, to więcej komfortu. Wybierając ofertę dla swojego nastoletniego dziecka, powinno się zwrócić uwagę również na kwestię wyżywienia. Zapasy żywności powinny być dowożone co 3 dni, gdyż w przeciwnym razie jedynym, co uczestnikom kursu pozostanie, to prosty zestaw konserw turystycznych.

O formalnościach słów kilka

Dobra i profesjonalna szkoła żeglarska musi spełniać kilka wymogów formalnych. Pierwszym z nich jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Na szczęście można je dość łatwo zweryfikować. Wystarczy wejść na stronę www.turystyka.gov.pl i sprawdzić, czy wybrany podmiot posiada Rejestru Organizatorów Turystyki i certyfikat ubezpieczenia dla organizatorów turystyki. Co więcej, szkoła organizująca taką formę wypoczynku musi zgłosić ów fakt do Kuratorium Oświaty. Jeśli dana jednostka chętnie przedstawia posiadane uprawnienia, to – przynajmniej pod tym względem – można jej zaufać.

Doświadczenie liczone w sezonach

Nie każda szkoła żeglarstwa musi posiadać wieloletnie doświadczenie. Jeśli jednak rodzic ma do czynienia z rynkowym “nowicjuszem”, powinien on w szczególny sposób zwrócić uwagę na program kursu, jak i na umiejętności jego organizatorów. Sugerowanie się tu wyłącznie ceną (która i tak będzie niższa) nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zwrócić uwagę na to, jak długo dany podmiot funkcjonuje. Jeśli działa on od 5 lub 6 sezonów, to jak najbardziej można tu mówić o solidnym doświadczeniu. Szkoły działające na rynku przez co najmniej 10 lat to prawdziwi eksperci, którym z pewnością można powierzyć swoje nastoletnie dzieci.

Opinie zamknięte w galerii zdjęć

Mówi się, że wybierając szkołę żeglarską warto zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników. Niestety, jest to tylko połowiczna prawda. Opinie osób z zewnątrz są zwykle krytyczne i nie zawsze mają przełożenie na realne życie. Co więcej, część opinii jest preparowana w celach marketingowych, co znacznie utrudnia trzeźwą ocenę działalności wybranej szkoły. I właśnie dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na treść dołączonych do strony galerii. Dzięki nim można łatwo sprawdzić, czy wybrana szkoła faktycznie organizuje wciągające zajęcia. Radosne i pełne uśmiechów ujęcia będą tego najlepszym przykładem. Warto też śledzić profile społecznościowe organizatorów kursów lub poszczególnych instruktorów.

Podsumowując, wybór najlepszej szkoły żeglarstwa może i nie jest prosty, ale dzięki niemu można się sporo nauczyć na temat funkcjonowania takich szkół. Kto wie, być może taka wiedza przyda się przy późniejszym organizowaniu zajęć dla podmiotów zewnętrznych?

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *