daniel-maas-ne37dz4gozm-unsplash

Mech kojarzy się przede wszystkim z lasem, ale często pojawia się też na trawnikach. Wynika to zwykle z nadmiernej wilgotności i konkretnego odczynu gleby. Kiedy na trawniku pojawia się mech i jak temu zapobiegać?

Mech a typ gleby

Mech pojawia się na trawniku w sytuacji, gdy gleba jest zbita, zacieniona i zakwaszona. Najczęściej rośnie pod drzewami. Problem z mchem zazwyczaj mają właściciele parceli, na których znajduje się ciężkie, zbite i nieprzepuszczalne podłoże. Przy zakładaniu trawnika warto rozmieszać taką ziemię z piaskiem.

Niewłaściwe nawożenie

W sytuacji, gdy gleba jest dość dobrej jakości, ale nie dbasz o nią w odpowiedni sposób, również może pojawić się mech. Niedobór cennych składników odżywczych powoduje osłabienie trawy, a co za tym idzie – jej wymieranie. W takich warunkach szybko pojawia się mech, który jest odporny na wymagające czynniki atmosferyczne i nie wymaga nawożenia. Nawóz na mech wspiera rozrost trawy, co pozwala na zagęszczenie trawnika i pozbycie się zielonej warstwy tuż przy glebie.

Niewłaściwe koszenie

Regularne koszenie również wpływa na to, czy mech pojawi się na trawniku. Nie należy ścinać trawy zbyt krótko. Wówczas rośliny stają się osłabione, co sprzyja rozrastaniu się mchu. Na takich trawnikach pojawiają się też puste pola. Trawę należy kosić regularnie, na średnich ustawieniach kosiarki. W trakcie dużych upałów warto unikać koszenia – w innym przypadku może dojść do spalenia roślin.

Filc na trawniku a mech

Po sezonie zimowym na trawniku pojawia się charakterystyczny filc, który składa się z rozkładających się liści. Pozostawienie go na powierzchni gleby może spowodować nadmierne rozrastanie się mchu. Z tego powodu po sezonie zimowym przeprowadza się wertykulację. To zabieg polegający na nakłuwaniu gleby i ściąganiu z niej warstwy filcu. W ten sposób ziemia staje się bardziej napowietrzona i gotowa na kolejny sezon.

Więcej o sposobach pielęgnacji trawnika przeczytasz tutaj: https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykuly/trawnik/zakladanie-trawnika.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array