Young woman suffering from alopecia. Female hair loss.Worried female looking her hairline in the mirror.Stress caused problem, autoimmune disease.Balding from hair care products,allergic reaction

Łysienie androgenowe objawia się nadmiernym wypadaniem włosów. Całość wiąże się z procesem tzw. miniaturyzacji, który polega na zmniejszaniu oraz osłabieniu mieszków włosowych. Chorobę powodują męskie hormony płciowe – androgeny. Jednak przypadłość dotyczy również pań, w których organizmie obecne są pewne ilości owych hormonów. Jak wygląda łysienie androgenowe u kobiet? Czy można z tym walczyć?

Łysienie androgenowe u kobiet

Nadmierna utrata owłosienia potrafi przysporzyć wielu niechcianych kompleksów. Osoby chorujące na łysienie androgenowe, często borykają się z zaniżoną samooceną. Wygląd zewnętrzny jest niemalże wizytówką dla ludzi – zwłaszcza dla kobiet. Łysienie androgenowe uznawane jest za przewlekłą chorobę uwarunkowaną genetycznie. Aczkolwiek może być ono również spowodowane chorobą nowotworową.

Głównym powodem występowania choroby jest wrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Mimo że przypadłość spowodowana jest męskimi hormonami płciowymi – androgenami, choruje na nią również płeć żeńska. Z łysieniem androgenowym mogą spotkać się kobiety, u których problemem jest nieregularna gospodarka hormonalna. Według przeprowadzanych na przestrzeni lat statystyk, łysienie androgenowe występuje aż u 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. 

Przyczyny występowania łysienia androgenowego u kobiet

Androgeny, czyli np. testosteron czy dihydrotestosteron, to typowo męskie hormony płciowe. W przypadku żeńskich hormonów płciowych, ilościowo dominują estrogeny i progestageny. Mimo tego, w kobiecych organizmach również występują androgeny, które produkowane są np. przez nadnercza. Tak więc problemy z łysieniem androgenowym u kobiet, są ściśle powiązane z nieprawidłowościami w układzie hormonalnym. 

W przypadku zdrowych kobiet, androgeny są zbilansowane przez odpowiednie ilości żeńskich hormonów płciowych. Ich obecność nie prowadzi do wystąpienia niepożądanych zaburzeń. Jednak problem pojawia się w momencie, kiedy organizmie pacjentki pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych. Oprócz utraty włosów, kobiety mogą zmagać się również z zaburzeniami miesiączkowymi, a także ze zmianami na skórze, np. trądzik. 

Androgen DHT jest najsilniejszym spośród wszystkich, a na jego działanie najbardziej wrażliwe są mieszki włosowe. Pod wpływem tego hormonu może dochodzić do zaburzeń cyklu wzrostu włosów – mogą one stawać się krótsze oraz słabsze. Dodatkowo, podczas działania hormonu DHT, włosy mogą odrastać zdecydowanie wolniej. Jednak nadmiar męskich hormonów płciowych w kobiecym organizmie nie bierze się znikąd. Do nadmiaru androgenów prowadzić mogą:

  • nowotwory nadnerczy
  • zespół policystycznych jajników
  • nowotwory jajników
  • nadczynność kory nadnerczy
  • zanieczyszczenie środowiska, które ma wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego
  • uwarunkowania genetyczne
  • anemia
  • choroby tarczycy

Objawy łysienia androgenowego damskiego 

Łysienie androgenowe u kobiet ma dość charakterystyczne cechy. W przypadku mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach, tzw. zakola, oraz łysina na wierzchołku. Natomiast u kobiet, łysienie androgenowe objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Charakterystyczne są również znaczne prześwity na czubku głowy. Jednak granica owłosienia na czole oraz linia włosów jest dobrze zachowana. Następnie łysienie obejmuje okolice nad uszami oraz okolice ciemieniowe. 

Jakiekolwiek zmiany powinny skłonić do wizyty u lekarza, bowiem nieleczone łysienie androgenowe stopniowo obejmuje całą głowę. U kobiet często zauważa się znaczne przerzedzenie włosów oraz ich słabość. Dodatkowo stają się cienkie oraz wolniej rosną. 

Łysienie androgenowe – wizyta u lekarza, badania oraz diagnoza

Podczas wizyty, lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, na temat występujących zmian. Ważne, aby poinformować lekarza o przebytych chorobach oraz o przyjmowanych w ostatnim czasie, bądź stałych lekach. Następnie zleca się poszczególne badania hormonalne. Najczęściej stosuje się badania, które oznaczają poziom testosteronu w surowicy. Z łysieniem androgenowym powiązane mogą być również poziomy prolaktyny, stan tarczycy oraz ilość ferrytyny.

Sama diagnostyka nadmiernego wypadania włosów wiąże się także z dokładnym przeglądem skóry głowy oraz włosów pacjenta. Do oceny stopnia zmian lekarze stosują również specjalne skale. Mowa tu m.in. o skali Ludwiga oraz skali Sinclair. Jeśli pacjent postanowił wybrać się do kliniki leczącej łysienie (jedną z takich jest OT.CO CLinic), trycholog prawdopodobnie zleci wykonanie komputerowego badania włosa. Może on również zlecić biopsję skóry głowy, wraz z badaniem mikroskopowym pobranej tkanki. 

Łysienie androgenowe – leczenie

Współczesna medycyna umożliwia kilka metod leczenia łysienia androgenowego. Jednak najważniejszym elementem całej terapii jest ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Dopiero po postawieniu odpowiedniej diagnozy można wdrożyć leczenie. Do dyspozycji jest kilka metod: leczenie miejscowe, ogólnoustrojowe oraz zabiegi medycyny estetycznej. Pacjenci najczęściej wybierają leczenie miejscowe, które powiązane jest z przyjmowaniem odpowiednich leków. Co więcej, leki stosowane miejscowo działają pobudzająco na komórki mieszków włosowych. Dzięki odpowiednim preparatom, wzrost włosów jest stymulowany, mieszki włosowe zostają wydłużone i powodują ich namnażanie. 

Innym sposobem na walkę z łysieniem androgenowym jest laseroterapia lub wykorzystanie osocza bogatopłytkowego na włosy. Zaleca się, aby leczenie metodą ogólnoustrojową było oparte na doustnym przyjmowaniu leków. Natomiast powyższe metody są skuteczne oraz przynoszą oczekiwane rezultaty. Aby efekt został utrzymany, zabiegi powinno się regularnie powtarzać. Jeśli jednak pacjent nie zdecyduje się na żadną z powyższych metod, istnieje inna, bardziej inwazyjna metoda – przeszczep włosów. 

Przeszczep włosów u kobiet

Przeszczep włosów to inwazyjny zabieg, który przynosi oczekiwane efekty. Polega on na pobraniu z fragmentu skóry potylicy, mieszków włosowych. Następnie są one przeszczepiane w miejsca pozbawione włosów. Zabieg stosowany jest w przypadku leczenia łysienia spowodowanego przez różne czynniki. Dodatkowo, jest to metoda uniwersalna, więc przeszczep włosów może być przeprowadzany mężczyzn, jak i u kobiet. 

Metoda przeszczepu włosów wybierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Jedną z najpopularniejszych metod przeszczepu włosów jest FUE, która polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosa. Nie pozostawia ona blizn i najczęściej stosowana jest w przypadku nieznacznego ubytku włosów. Wyróżnić można również takie metody jak: StripSmartGraft czy ARTAS.

Równie istotną kwestią jest przeszczep włosów u kobiet. Wbrew pozorom, taki zabieg możliwy jest również u płci żeńskiej. Wystarczy, aby lekarz znalazł dobrej jakości mieszki włosowe i przeszczepił je w miejsce znacznego ubytku. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i może trwać nawet do 8 godzin. Zdecydowanie mocnymi stronami zabiegu są m.in. wysoka skuteczność, brak obaw o odrzucenie przeszczepu oraz bezbolesność. Dodatkowo, jeśli zabieg zostanie poprawnie przeprowadzony, nie wymaga on powtórzeń. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array