20230316153737_pexels-photo-2116475.jpeg

Udało Ci się zdać prawo jazdy na motocykl i właśnie kupujesz swój pierwszy jednoślad w Lublińcu? Gratulacje! Ale czy wiesz, że gdy zostajesz właścicielem pojazdu, masz także obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC? Jest niezbędne, jeśli chcesz bezpiecznie i legalnie poruszać się po drogach. To nie jedyna rzecz, którą warto wiedzieć o polisie motocyklu. Sprawdź pozostałe informacje!

Każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i motocykli. Dodatkowo można kupić AC, assistance lub NNW. Choć polisy dla wszystkich typów pojazdów zapewniają podobną ochronę, te dla jednośladów nieco się różnią od tych dla aut. Zobacz czym.

Brak ubezpieczenia OC na motocykl może Cię kosztować ponad 1 000 zł!

Brak polisy OC grozi nie tylko mandatem od policji, ale także karą od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli UFG. Ta instytucja za brak ubezpieczenia motocyklu:

  • do 3 dni zażąda od Ciebie zapłaty 230 zł,
  • od 4 do 14 dni nałoży na Ciebie karę w wysokości 580 zł,
  • powyżej 14 dni będzie domagać się zapłacenia 1 160 zł!

Te stawki są ważne w pierwszej połowie 2023 roku. Wysokość kary wzrośnie wraz z podwyższeniem najniższej krajowej, które nastąpi w lipcu 2023 roku. Wtedy stawki wzrosną odpowiednio o 10zł, 20 zł i 40 zł. W rezultacie w drugiej połowie roku za brak OC motocykla powyżej 2 tygodni trzeba będzie zapłacić 1 200 zł.

W ramach AC można ubezpieczyć nie tylko motocykl, ale także akcesoria do jazdy

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć nie tylko klasyczne OC, które chroni od odpowiedzialności cywilnej. Dostępna jest także polisa autocasco, która obejmuje takie zdarzenia jak:

  • kradzież pojazdu,
  • zniszczenie motocykla np. w wyniku działań wandali,
  • utrata akcesoriów motocyklowych, np. kasku czy kombinezonu.

AC motocykla w takim kształcie oferuje np. Compensa. Więcej informacji o zakresie ochrony w ramach ubezpieczenia jednośladu znajdziesz np. na stronie https://rankomat.pl/.

Ubezpieczenie motocykla jest tańsze niż polisa auta

Wielu kierowców używa motocykla tylko w letnim sezonie, gdy ryzyko wypadku jest znacznie niższe niż zimą. Ponadto większość pojazdów ma mniejszą moc i rozmiary niż auto, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wyrządzą one poważną szkodę na drodze. Te czynniki bezpośrednio wpływają na obniżenie ceny OC. Dzięki temu często jest ono tańsze niż polisa dla samochodu.

Chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie zapłacisz za dobre ubezpieczenie motocykla? Najlepiej skorzystaj z internetowej porównywarki ofert towarzystw. To narzędzie, które jest bardzo proste w obsłudze. Ma formę formularza, który zawiera szczegółowe pytania o:

  • parametry techniczne pojazdu,
  • Twoje doświadczenie w prowadzeniu motocyklu i auta,
  • historię ubezpieczenia,
  • sposób korzystania z pojazdu.

Kiedy podasz wszystkie informacje, system przeanalizuje dostępne oferty. Następnie przedstawi Ci listę tylko tych, które są dopasowane do Twojej sytuacji oraz potrzeb. Tobie pozostaje je porównać i wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie.

Jeśli kupujesz swój pierwszy motocykl w Lublińcu, nie zapomnij o ubezpieczeniu OC! Sprawdź dostępne oferty w Internecie już dziś!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array