1.1.

Mata do jogi to podstawowe wyposażenie do uprawiania tego sportu. Wybór odpowiedniej maty nie jest jednak taki prosty. Na rynku znajdziesz wiele propozycji z najróżniejszych materiałów i o różnych parametrach. Możesz dobrać matę do swojego wzrostu, do stylu uprawianej przez Ciebie jogi oraz poziomu Twojego zaawansowania. Od grubości maty zależy jej amortyzacja oraz waga, co jest bardzo istotne dla osób, które nie wyobrażają sobie podróży bez ulubionej aktywności. Dowiedz się, czym kierować się przy zakupie maty do jogi.

Postaw na ekologiczny materiał

Najlepsze maty do jogi to te przyjazne dla środowiska. Wśród wielu propozycji znajdziesz akcesorium z niezwykle przyjemnego w dotyku poliuretanu, lekkiej pianki termoplastycznej, łatwego w pielęgnacji PVC czy z popularnej mikrofibry. Najlepszym jednak wyborem będzie mata do jogi z naturalnego, w 100% biodegradowalnego kauczuku. Nie zawiera szkodliwych substancji takich jak ołów, kadm, lateks czy silikon, dzięki czemu nadaje się do recyklingu. Antypoślizgowy materiał sprawia, że mata nie zmienia położenia podczas ćwiczeń, a dodatkowo jest niezwykle lekka.

Jaką wielkość oraz grubość maty wybrać?

Wybór długości maty to kwestia indywidualna. Standardowe modele oscylują w granicach około 183- 185 cm. Jeśli jesteś wysoką osobą, wybierz długość od 195 cm wzwyż. Najpopularniejsza szerokość akcesorium to około 61 cm, jeśli jednak potrzebujesz więcej miejsca do wykonania asany, postaw na szerszy model. Dobre maty do jogi powinny gwarantować stabilność, a także amortyzacje stawów oraz ochronę kolan i bioder przed uciskiem. Standardowa grubość to około 2,5 – 3 mm i sprawdza się przy każdym stylu jogi, nawet bardzo intensywnym, a także przy treningach fitnessu czy pilatesie. Dla osób początkujących oraz praktykujących zaawansowane asany balansujące lub utrzymujące pozycje, świetnie sprawdzi się mata o grubości 4,5 mm. Zapewni dodatkowe wsparcie dla dłoni, stóp oraz dla kolan, bioder i stawów. Jeśli zależy Ci na lekkiej propozycji, którą łatwo będzie Ci wziąć na wakacje to postaw na przenośny, cienki model 1-1,5 mm grubości.

Najważniejsze cechy

Przy wyborze maty do jogi istotna jest jej wielkość, grubość oraz materiał z jakiego została wykonana. Najważniejsze jednak, by zapewniała pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Decydując się na zakup, koniecznie sprawdź czy mata jest antypoślizgowa. Dzięki temu nie będzie się przesuwała na treningu, a brzegi nie będą się odwijały. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza, gdy praktykujesz dynamiczną jogę albo wykonujesz zaawansowane asany. Najlepszym wyborem będzie mata, której przyczepność zwiększa się wraz ze wzrostem intensywności praktyki. Jeśli trenujesz jogę w wysokiej temperaturze, albo Twoje treningi są bardzo intensywne, postaw na mate z warstwą z mikrofibry, która będzie odpowiednio pochłaniała pot.

Ważnym aspektem jest również design maty. Szeroki wybór produktów, które zachwycają swoimi wzorami oraz kolorami znajdziesz w sklepie JoyInMe. Dodany do zestawu pasek zapewni wygodne przenoszenie maty w dowolne miejsce. Postaw na sklep, który wszystkie propozycje projektuje specjalnie dla jogi.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Ania
    12 września 2021

    Teraz już wiem jaką matę do jogi wybrać i mogę zacząć ćwiczyć w swoim domu!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *