pexels-rodnae-productions-8182364

Niekontrolowany wyciek moczu to dolegliwość, która dotyka coraz większej liczby osób w każdym wieku, również tych młodych. Stanowi nie tylko problem natury fizycznej, ale także psychicznej. Pojawia się w najmniej odpowiednim momencie, przez co wywołuje wstyd i obniżone poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dowiedz się, jak ustrzec się przed takimi sytuacjami i w jaki sposób zwalczyć to uciążliwe schorzenie.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u młodych osób?

Problemy związane z niekontrolowanym oddawaniem moczu mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników i współistniejących schorzeń. Z tego powodu rozróżnia się kilka podstawowych typów tej dolegliwości, które należą do tych najczęściej występujących:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z parć naglących,
  • mieszane nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
  • nietrzymanie moczu w przebiegu innych chorób.

W przypadku młodych kobiet najczęściej spotykaną przyczyną jest niewydolność zwieracza cewki moczowej lub osłabienie mięśni dna miednicy. Inkontynencja dotyka też zdecydowanie częściej osób palących i chorujących na choroby przewlekłe, powodujące kaszel lub zaparcia. Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu nie jest bezpośrednio związane z wiekiem. Dlatego narażone są zarówno osoby starsze, jak i młodsze.

Nietrzymanie moczu w młodym wieku – jak sobie radzić?

Problem nietrzymania moczu wśród młodych osób jest szczególnie uciążliwy. Utrudnia on zarówno życie towarzyskie, jak i to zawodowe. Brak kontroli nad swoim ciałem prowadzi też do różnych problemów natury psychicznej. Z tego powodu jakiekolwiek objawy inkontynencji powinny być bezzwłocznie konsultowane ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie. Istotne jest też dostosowanie swojego trybu życia i diety. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz zaprzestanie korzystania z używek takich jak papierosy, mogą wpłynąć bardzo pozytywnie na jakość życia.

Współczesna technologia oraz rozwijający się rynek zapewniają też szereg produktów, które wspierają pacjentki cierpiące na nietrzymanie moczu podczas leczenia. Do najpopularniejszych należą podpaski i specjalne wkładki. Warto zastanowić się jednak nad wypróbowaniem innowacyjnej metody, jaką są tampony na nietrzymanie moczu URITAM.

Jak dbać o mięśnie dna miednicy?

Utrzymanie mięśni dna miednicy w dobrej kondycji jest istotnym czynnikiem w walce z nietrzymaniem moczu u młodych kobiet. Odpowiednio zaplanowana rutyna ćwiczeniowa może przywrócić utraconą kontrolę nad tzw. popuszczaniem. Prawidłowy trening jest też dobrą drogą do przywrócenia zdrowych nawyków oraz początkiem działań profilaktycznych, dzięki którym problem nie będzie wracał w przyszłości. Podczas wysiłku fizycznego pomocne mogą okazać się produkty firmy URITAM, które pozwolą uniknąć zawstydzających wypadków.

Istnieje kilka dobrych metod rozluźniania mięśni dna miednicy. Najczęściej stosowaną jest rozluźnienie całego ciała i napięcie struktury, która wyściela dno miednicy. Taki stan trzeba utrzymać przez 5 sekund, po czym odpocząć. Mięśnie dna miednicy można też ćwiczyć na leżąco. Wystarczy położyć się płasko i ugiąć nogi w kolanach pod kątem 60 stopni. Następnie należy unieść biodra i wytrzymać w tej pozycji przez około 3 sekundy. Liczbę powtórzeń można dostosować pod swoje możliwości i z czasem zwiększać.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *