maly-balkon
balkon z kwiatami

Posiadasz mały balkon? Nie wiesz, jak go urządzić? Dowiedz się, jak zagospodarować balkon, by stał się miejscem odpoczynku i relaksu.

Jak zagospodarować mały balkon?

Balkon to przestrzeń, która w wielu przypadkach pełni rolę schowka. Znajdują się na nim najczęściej przedmioty i sprzęty, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Staranne zaplanowanie tej przestrzeni i umiejętne jej zaaranżowanie umożliwi stworzenie zacisznego miejsca idealnego na wiosenne i letnie dni. Nawet najmniejszy, ale odpowiednio urządzony może zastąpić taras, a nawet ogród.

Czym osłonić balkon?

W zależności od położenia balkonu, a także stylu aranżacji, można osłonić balkon na kilka sposobów. Do romantycznego i delikatnego balkonu świetnie sprawdzą się tkaniny bądź materiały je imitujące. Mowa o specjalnych matach, które tkane są ze sztucznych włókien, które są nieprzemakalne, a także odporne na działanie promieni słonecznych oraz mrozu. Na rynku dostępny jest duży wybór tego typu osłon balkonowych, co pozwala na idealne ich dopasowanie. Kolejnym rozwiązaniem są osłony wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambus, wiklina czy trzcina. Świetnie sprawdzą się do balkonów w stylu rustykalnym, boho i eko. Dobrym pomysłem może okazać się również osłona wykonana z technorattanu, która sprawdzi się na balkonach utrzymanych w nowoczesnym stylu. Jej główną zaletą jest trwałość. Alternatywnym rozwiązaniem może być również osłona balkonowa wykonana z naturalnych pnących roślin.

Czym wyłożyć balkon?

Płytki gresowe to absolutnie najbardziej popularne rozwiązanie na podłogę na balkonie ze względu na łatwą dostępność, korzystną cenę i łatwość pielęgnacji. Jednak sposobów na wyłożenie balkonu jest znacznie więcej. Na podłodze znaleźć może się naturalne drewno bądź jego imitacja, a także sztuczna trawa.

Jakie rośliny na mały balkon?

Jedną z największych i wręcz obowiązkowych ozdób na balkonie jest roślinność. Zaaranżowana na zielono przestrzeń doskonale wpływa na odpoczynek i odprężenie. Rośliny na balkon należy wybierać biorąc pod uwagę nasłonecznienie balkonu. W przypadku małych balkonów doskonale sprawdzą się rośliny w doniczkach montowanych na balustradzie. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się rośliny umieszczone na specjalnych półeczkach na ścianach balkonu. W przypadku większego balkonu, rośliny mogą również stać na podłodze w ozdobnych doniczkach.

Jakie meble na mały balkon?

Do małych balkonów najlepiej będzie wybrać takie meble, które nie zajmują dużo miejsca, są lekkie i w każdej chwili można je złożyć. Świetnie sprawdzi się zatem składany stolik, który mocowany jest do jednej ze ścian balkonu wraz ze składanymi drewnianymi krzesłami. Dla osób, które lubią nieco bardziej plażowy klimat poleca się składane leżaki. W takim przypadku za stolik mogą służyć np. pomalowane skrzynie po owocach. Dobrym pomysłem jest również mała półeczka, w której będzie można trzymać balkonowe akcesoria.

Czym oświetlić balkon?

Niepowtarzalnego klimatu na balkonie nadaje odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się zarówno oświetlenie górne, jak i to punktowe. Doskonale sprawdzą się zatem kinkiety, a także lampki na baterie. Romantyczną atmosferę zapewnią również ozdobne lampiony, a także świece w latarenkach bądź szklanych wazonach.

Dekoracje na balkon

Dekoracje na balkon to bardzo indywidualna sprawa. Ozdoba samą w sobie z pewnością będą już same rośliny, a gdy będą one znajdować się w efektownych doniczkach efekt będzie jeszcze piękniejszy. Na balkonie mogą znaleźć się również kolorowe girlandy, dekoracyjne lampiony czy lampki tzw. cotton balls. Idealną ozdobą do balkonów utrzymanych w stylu boho będą również makramy.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *