FRITZ!Box 6690 Cable

Powszechny dostęp do Internetu mobilnego 4G/LTE, a w krótce 5G sprawia, że dziś nie pytamy, czy jest to możliwe, ale jak zorganizować do niego dostęp dla większej ilości użytkowników: domowników, czy pracowników małego biura? Optymalnym rozwiązaniem okaże się w takiej sytuacji router mobilny na kartę SIM.

Routery na kartę SIM występują w wielu różnych formach: od małych, przenośnych urządzeń, wyposażonych w baterię, sprawdzających się w przypadku wspólnego korzystania przez kilku użytkowników, poprzez kompaktowe routery stacjonarne, zasilane z sieci elektrycznej, dysponujące większą wydajnością, potrafiące obsłużyć sprawnie do ok. 10 użytkowników, aż po prawdziwe sieciowe kombajny, które od „normalnych” routerów różnią się tylko tym, że z Internetem łączą się mobilnie, nie każąc przy tym użytkownikowi rezygnować z funkcji profesjonalnych.

Najlepsze modele routerów 4G (LTE) charakteryzują się dodatkowo tym, że posiadają wbudowane szybkie modemy kategorii 6 (FDD), które dzięki możliwości agregacji pasm umożliwiają dostęp do Internetu z prędkością do 300 Mbit/s. Dostępne są już także urządzenia kompatybilne z sieciami 5G, które docelowo mają pozwolić na uzyskanie nawet 10 Gbit/s.

Zaawansowane urządzenia, obsługujące LTE/5G, np. routery FRITZ, oprócz dostępu do Internetu mobilnego potrafią obsłużyć także inne sposoby połączenia z globalną siecią, np. poprzez ADSL, czy zewnętrzny modem ethernetowy do łącza światłowodowego lub telewizji kablowej. Możliwość korzystania z dwóch szybkich łączy daje szereg nowych możliwości. Np. z łącza mobilnego korzystamy tymczasowo, w oczekiwanie na docelową instalację światłowodu. Dwa, osobne łącza w jednym routerze przydadzą się także później: jedno z nich, np. LTE/5G może służyć jako łącze zapasowe, na wypadek awarii dostępu stacjonarnego (kablowego).

Dobrze wyposażony router dla domu, a tym bardziej firmy, musi posiadać szereg dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest obsługa szybkiego Wi-Fi, przynajmniej w standardzie Wi-Fi 5 (802.11ac), a najlepiej Wi-Fi 6 (802.11ax). Stacjonarny router powinien mieć także wbudowany switch ethernetowy do podłączenia komputerów, drukarek i serwerów plików za pomocą tradycyjnego kabla sieciowego. Wyposażenie routera w szybkie gniazdo USB 3.0 umożliwia natomiast podłączanie do niego dysków przenośnych w celu realizacji funkcji sieciowego magazynu danych, z którego korzystać mogą wszyscy użytkownicy lokalnej sieci domowej czy firmowej. Najbardziej zaawansowane routery, jak np. wspomniane urządzenia marki FRITZ! mają dodatkowo wbudowaną centralkę telefoniczną dla telefonów tradycyjnych i/lub VoIP oraz bazę DECT do obsługi bezprzewodowych słuchawek telefonicznych oraz inteligentnych rozwiązań Smart Home.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array