Male builder insulating wooden frame house. Man worker spraying polyurethane foam inside of future cottage, using plural component gun. Construction and insulation concept.

Jeszcze kilkanaście lat temu wewnętrzne izolacje termiczne domu jednorodzinnego wykonywane były z reguły przy użyciu wełny mineralnej. Obecnie dużą popularnością cieszy się piana poliuretanowa otwarto-komórkowa, którą wyróżniają znakomite parametry w zakresie przenikalności ciepła. Czym jest ten materiał? Jakie są zalety tego typu izolacji termicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest piana poliuretanowa otwarto-komórkowa?

Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa to jeden z rodzajów piany pur, który jest wykorzystywany przy wykonywaniu wewnętrznych izolacji termicznych budynków. Jak wskazuje jej nazwa składa się w przeważającej większości z otwartych komórek, co sprawia, że jest otwarta na dyfuzję. Z wyglądu przypomina natomiast gąbkę, co wynika z faktu, że ma porowatą strukturę. Co sprawia, że sprawdza się jako materiał do wykonania izolacji poddasza? Przede wszystkim niewielka waga, przepuszczalność powietrza, a także sposób aplikacji, dzięki któremu izolacje termiczne z piany poliuretanowej otwarto-komórkowej tworzą szczelną powierzchnię.

Izolacja termiczna z piany poliuretanowej otwarto-komórkowej – zalety

Wzrost popularności stosowania piany poliuretanowej otwarto-komórkowej do wykonania izolacji poddasza wynika przede wszystkim z zalet tego materiału. Zaliczyć do nich należy wspomnianą już niewielką wagę, dzięki czemu izolacja nie obciąża konstrukcji dachu, a także fakt, iż piana skutecznie przepuszcza wilgoć. Jest to bowiem znaczna przewaga nad materiałami izolacyjnymi, które chłoną wilgoć, a co za tym idzie przyczyniają się do rozwoju pleśni i grzybów. W tym miejscu warto podkreślić, że piana poliuretanowa otwarto-komórkowa jest odporna na zalania, co wynika z faktu, że po wysuszeniu odzyskuje swoje właściwości izolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła jest w tym przypadku naprawdę niski, co przekłada się na skuteczną ochronę przed stratami ciepła, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Co więcej, dzięki natryskowej metodzie aplikacji piany powstaje na tyle szczelna powłoka, że nie ma ryzyka powstawania mostków termicznych.

Izolacja termiczna z piany poliuretanowej otwarto-komórkowej – wykonanie

Jak wspomniano w poprzednim akapicie izolacja termiczna poddasza z piany poliuretanowej otwarto-komórkowej wykonywana jest metodą natryskową, co pozwala stworzyć szczelną powłokę. Wynika to z faktu, że aplikowana piana bardzo szybko zwiększa swoją objętość wypełniając tym samym wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny. Podkreślić należy również to, że jest ona odporna na działanie różnego rodzaju gryzoni (np. kun, myszy), które w przypadku izolacji wykonanych z innych materiałów bardzo często czynią poważne szkody. Co więcej, metoda natryskowa jest bardzo szybka, co sprawia, że doświadczona ekipa jest w stanie wykonać izolację termiczną całego poddasza nawet w ciągu jednego dnia.

Podsumowując należy stwierdzić, że wewnętrzne izolacje termiczne domu jednorodzinnego powinny być wykonywane z materiałów, które skutecznie ograniczą straty ciepła. Przykładem może być piana poliuretanowa otwarto-komórkowa, która dodatkowo przepuszcza wilgoć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array