czymkierowacsieprzywyborzekadrowej-min

Wybór dobrego pracownika na dane stanowisko to bolączka niejednego pracodawcy. Tym bardziej, jeśli poszukiwania dotyczą pracownika do działu kadr i płac, w którym potrzebny jest wykwalifikowany personel. Kadrowa to osoba, która w przedsiębiorstwie zajmuje się m.in. zarządzaniem dokumentacją każdego pracownika, a także sporządzaniem rozliczeń czasu pracy i kontrolowaniem wynagrodzeń. W zakresie jej obowiązków są również sprawy związane ze zwolnieniami lekarskimi, a także wnioskami o urlop czy też szkoleniami BHP. Ponadto prowadzi ona dokumentację każdego pracownika od samego początku jego kariery w przedsiębiorstwie aż do momentu, gdy pracownik żegna się z firmą. Lista obowiązków kadrowej jest bardzo długa i większość z nich wiąże się z koniecznością posiadania przez takiego pracownika odpowiednich kwalifikacji.

Czym wyróżnia się dobra kadrowa?

Pracownicy działu kadr w swojej pracy zarządzają m.in. dokumentami firmowymi oraz wrażliwymi danymi pracowników. Naliczanie płac, archiwizowanie akt czy też przygotowywanie umów o pracę to zajęcia wymagające dużej odpowiedzialności oraz profesjonalizmu. Z tego względu osoba na takim stanowisku musi wykazywać się niezwykłą rzetelnością, a także uczciwością. Niejednokrotnie bowiem różnorakie przedsiębiorstwa są kontrolowane przez takie instytucje jak Urząd Skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym dobra kadrowa musi z dokładnością i precyzją zadbać o każdy firmowy dokument. Trzeba też pamiętać, że przy wykryciu błędów przez powyższe jednostki, odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości oraz konsekwencje spadają na przełożonego. Tym bardziej więc pracodawca musi skrupulatnie przeprowadzić rekrutację na to stanowisko.

Niemniej ważnymi cechami, które charakteryzują dobrą kadrową to empatia oraz komunikatywność. Tego typu osoby będą sprawnie współpracować z innymi pracownikami i będą w stanie rozwiązywać ewentualne konflikty w poszczególnych zespołach. Praca w tym dziale to nie tylko dbanie o zgodne z prawem zatrudnianie oraz rozwiązywanie umów z pracownikami, ale również wyjaśnianie ich problemów w zakresie dokumentacji związanej z zatrudnieniem.  Osoby, które myślą o karierze w tym zawodzie powinny na samym początku sprawdzić szkolenia kadrowe, które pozwolą im na podwyższenie swoich kompetencji i zdobycie odpowiedniej wiedzy.

Czego wymagać od kandydata?

Jakie umiejętności musi posiadać kadrowa poza wyżej wymienionymi cechami charakteru? Przede wszystkim praca na takim stanowisku wymaga bardzo dobrej znajomości obsługi komputera oraz wszelkich programów do zarządzania w dziale kadr i płac. Przydatna będzie znajomość takich programów jak TETA HR, MS Excel czy też R2Płatnik. Dzięki takim aplikacjom kadrowa będzie mogła sprawnie zarządzać dokumentacją oraz gruntownie prowadzić ewidencję czasu pracy. Kadrowa w związku z zarządzaniem umowami powinna też posiadać wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz przepisów podatkowych. W ogłoszeniach udostępnianych w internecie można zauważyć, że pracodawcy często wymagają od kandydatów bardzo dobrej organizacji własnej pracy, umiejętności działania pod presją czasu oraz znajomości zagadnień prawnych. Doświadczenie zawodowe to także jeden z fundamentalnych elementów, które powinien posiadać kandydat na stanowisko w dziale kadr i płac. Jeśli aplikant nie pracował wcześniej w takim dziale, to dobre wrażenie na pracodawcy mogą zrobić odbyte praktyki lub staż na stanowiskuasystenta ds. kadr i płac.

Gdzie szukać dobrego pracownika?

Najlepszym sposobem na wyszukiwanie interesujących ofert pracy lub poszukiwania pracowników jest korzystanie z dedykowanych stron internetowych. Tego typu portale oferują szerokie opcje zarówno dla kandydatów na potencjalne stanowisko, a także dla samych pracodawców. Sporą popularnością cieszą się również miejsca, w których skupiają się ludzie szukający pracy — grupy na Facebooku, sieć kontaktów na LinkedIn czy też tematyczne fora internetowe. Dobrym miejscem na ogłoszenia są również lokalne strony internetowe, czyli np. portale informacyjne miasta, w którym szukamy pracy lub pracownika. Jako firma nie można zapomnieć o zamieszczeniu informacji o aktualnie prowadzonych rekrutacjach na własnej witrynie. Najczęściej tego typu komunikaty publikowane są w zakładce KarieraDołącz do nas lub Aplikuj, co jeszcze bardziej zwiększy atrakcyjność oferty i zadziała korzystnie na postrzeganie całej firmy.

Podsumowując, przy wyborze kadrowej powinno się zwracać szczególną uwagę na umiejętności miękkie kandydata (np. empatia lub komunikatywność) oraz doświadczenie zawodowe. Ważną cechą będzie także chęć rozwoju oraz poszerzania swoich kwalifikacji i zaabsorbowanie do tego celu pozostałych pracowników. Pamiętajmy jednak, że proces szukania odpowiedniego pracownika nie zawsze kończy się sukcesem za pierwszym czy też drugim, a nawet piątym podejściem. Warto więc dać sobie więcej czasu na przeprowadzenie rekrutacji i przyjrzeć się dokładnie każdemu kandydatowi. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak odpowiedzialne stanowisko w firmie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array