2c7b67214c083e437ed3970e80320264

Klimatyzator przenośny to wielofunkcyjne urządzenie o wielkości standardowej walizki na kółkach. Szybko przynosi ulgę latem, obniżając temperaturę w mieszkaniu oraz zimą podwyższając ją. Sprawdź, jakie są polecane modele klimatyzatorów przenośnych z funkcją grzania. 

Czym jest klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny to urządzenie chłodzące działające podobnie jak lodówka. W jednej obudowie umieszczony jest wentylator, sprężarka oraz wymienniki ciepła – parownik i skraplacz.

Za odbiór ciepła z powietrza odpowiada czynnik chłodniczy (roboczy), który krąży między dwoma wymiennikami ciepła, dzięki pracy sprężarki. Energia cieplna jest później wypuszczana przez rozciągliwą rurę umieszczoną w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych na zewnątrz pomieszczenia.

Główną funkcją klimatyzatora przenośnego jest chłodzenie, jednak może być urządzeniem służącym przez cały rok dzięki dodatkowej funkcji grzania oraz osuszania. 

Najważniejsza zaleta – jest urządzeniem mobilnym, niewymagającym montażu na stałe, zatem na jego posiadanie nie jest wymagana zgoda od spółdzielni jak w przypadku klimatyzacji stałej montowanej na elewacji budynku.

W jaki sposób klimatyzator przenośny ogrzewa mieszkanie?

Ciepło z powietrza podczas lata jest pobierane przez jeden z wymienników ciepła, czyli parownik, a następnie za pomocą czynnika chłodniczego przekazywane jest do drugiego wymiennika, czyli skraplacza, dzięki któremu można odprowadzić gorące powietrze na zewnątrz przez rurę w oknie. Klimatyzator latem chłodzi wewnątrz i grzeje na zewnątrz.

Zimą proces można odwrócić. Dzięki temu do pomieszczenia będzie trafiać ogrzane powietrze, a do środowiska zewnętrznego klimatyzator przenośny odprowadzi zimny strumień powietrza. 

W pomieszczeniach o standardowej wysokości na każde 10 metrów kwadratowych powinno przypadać do 1,2 kW mocy grzewczej. Jeśli budynek ma dobrą izolację termiczną, moc może być mniejsza. Na przykład w słabo izolowanym budynku w pomieszczeniu o 24 m² powinien działać klimatyzator przenośny z mocą grzania minimum 2,88 kW. 

Polecanymi klimatyzatorami przenośnymi z funkcją grzania są: 

Ogrzewaj mieszkanie klimatyzatorem, sprawdź, dlaczego warto:

 • Ekologia – ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym jest bardzo ekologiczne i bezpieczne. Nie emituje gazów i pyłów wpływających na podwyższenie poziomu smogu. Czynnik chłodniczy, czyli gaz np. ekologiczny propan jest bezpieczny dla zdrowia;
 • Ekonomia – ogrzewanie jest ekonomiczne, nawet o 60-80% tańsze niż innym elektronicznym urządzeniem grzewczym;
 • Szybkość – ogrzewanie jest szybkie i trwa tylko kilka minut; 
 • Równomierny nadmuch ciepła – ciepło wydzielane z urządzenia jest równomiernie doprowadzane do pomieszczenia;
 • Możliwość ustawienia temperatury – możliwość ustawienia temperatury, w jakiej czujesz się najlepiej, najwyższy możliwy poziom ciepła z klimatyzatora przenośnego to zazwyczaj 32 st. C.;
 • Ustawienie prędkości nadmuchu ciepłego powietrza – w zależności od modelu istnieje możliwość ustawienia jednej z kilku prędkości pracy wentylatora; 
 • Nie wymaga opału i uzupełniania – brak konieczności składowania opału, brudzenia się i uzupełnia go jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania; nie musisz uzupełniać czynnika chłodniczego, bo ten krąży w układzie zamkniętym; 
 • Wygoda w użytkowaniu – do klimatyzatorów w zestawie dołączony jest pilot, niektóre modele można sterować za pomocą Wi-Fi i aplikacji mobilnej;

Nie daj się oszukać!

Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na parametry klimatyzatora przenośnego, ważne, aby określona była moc chłodnicza i grzewcza. Może okazać się, że zamiast klimatyzatora kupisz klimator, który często mylnie nazywany jest klimatyzatorem przenośnym bez rury.

Wygląda podobnie, jest podobnej wielkości, ale nie ma rury, ani wymienników ciepła. Zatem nie będzie spełniał funkcji chłodzącej ani grzewczej. Działa podobnie jak nawilżacz powietrza generując chłodną, wilgotną mgiełkę powietrza.

Pamiętaj, że wysoka wilgotność powietrza będzie potęgować odczucie gorąca. Efekt może być zatem odwrotny od oczekiwanego.

Klimatory są zazwyczaj dużo tańsze (kosztują kilkaset złotych) od klimatyzatorów przenośnych, których cena sięga ok 1600 – 3000 zł . Sprawdź ranking klimatyzatorów przenośnych i aktualne ceny najlepszych klimatyzatorów przenośnych.

Related Posts

1 Komentarzy

 • Klimatyzator do mieszkania
  29 grudnia 2021

  ja wybrałem latem Fersk Vind 2 i mogę polecić. Jest z ogrzewaniem i już wypróbowałem w domku letniskowym zimą 😀

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *