Shot of a modern white detached house with a terrace

Taras to przedłużenie domu, które łączy go z ogrodem. Jest to doskonałe miejsce do wypoczynku w ciepłe, letnie dni. Ważne jest jednak usytuowanie tarasu, aby było funkcjonalne, komfortowe dla mieszkańców domu oraz zgodne z przepisami budowlanymi. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat ulokowania tarasu.

Taras – standard w nowoczesnym budownictwie

Taras w nowoczesnym budownictwie to już standard. Element ten cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje rekreacyjne zastosowanie. Można na nim oddać się relaksowi podczas wschodu lub zachodu słońca. To także doskonałe miejsce dla rodzinnych spotkań, gdzie można urządzić grilla. Ponadto, na tarasie można także urządzić mały ogród, który stanie się przedłużeniem tego głównego. Coraz częściej można spotkać się także z tarasami ulokowanymi na piętrze budynku. Co ciekawe, wiele osób decyduje się także na takie zabudowy jak ganek czy weranda. Pomysły na oryginalne wejście do domu można znaleźć na stronie domoweklimaty.pl

Położenie tarasu względem działki

Według rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynki powinny znajdować się co najmniej 4 metry od granicy działki. Dotyczy to sytuacji, w której ściana równoległa do granicy ma okna. Z kolei, jeśli na ścianie tej nie ma okien, budynek można postawić bliżej granicy, na odległość 3 metrów. Wiele zależy także od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli chodzi natomiast o tarasy, balkony, gzymsy oraz inne elementy zabudowy, muszą być one usytuowane od granicy działki w odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Gdzie umieścić taras?

Wiele osób zastanawia się, gdzie powinien znaleźć się taras – przed czy za domem? Jego lokalizacja zależy przede wszystkim od preferencji mieszkańców, w jakich godzinach domownicy będą chcieli z niego korzystać. Należy także zwrócić uwagę na połączenie komunikacyjne z domem. Najczęściej taras stawia się blisko kuchni i salonu. Jest to związane z tym, że taras stanowi przedłużenie strefy dziennej budynku, która przechodzi w ogród. Bardzo ważne w lokalizacji tarasu jest dobre nasłonecznienie i oświetlenie. 

Dlatego nie powinien znajdować w miejscu, gdzie przez cały dzień będzie zacieniony. Należy także zwrócić uwagę na to, aby taras nie był zacieniony przez inne budynki znajdujące się na terenie działki. 

Położenie tarasu może zależeć także od wjazdu. Jeśli znajduje się on od strony północnej lub wschodniej, taras lokuje się na południu lub zachodzie z tyłu domu. Inwestorzy decydują się często właśnie na stronę południową. Jest to związane z dobrym nasłonecznieniem przed południem oraz przyjemnym chłodem wieczorem. Natomiast, jeśli wjazd jest od strony południa lub zachodu, nie warto decydować się na umieszczenie tarasu z tyłu domu. Będzie on wtedy ciągle zacieniony.  

Umieszczenie tarasu względem stron świata 

Taras na stronie zachodniej będzie najlepszym rozwiązaniem wiosną i jesienią. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie latem, które wiąże się z wysokimi temperaturami. Wtedy konieczne jest zastosowanie zadaszenia – projekty domów z zadaszonym tarasem – domoweklimaty.pl. Jeśli zdecydujemy się na taras od południa, będzie to wręcz idealne rozwiązanie. Rano będą panować na nim największe temperatury, z kolei wieczorem – przyjemny chłód. 

Pamiętajmy, że jeżeli umieścimy taras z przodu domu z widokiem na drogę dojazdową, warto zapewnić sobie prywatność. Po pierwsze, dobrym rozwiązaniem jest zadaszenie, które dodatkowo uchroni nas przed deszczem lub intensywnym słońcem. Po drugie, ciekawym pomysłem jest zastosowanie roślinności w postaci zwisających kwiatów, które skutecznie odgrodzą nas od spojrzeń przechodniów. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array