fotograf
dziewczyna robiąca zdjęcie

Aparat (albo dwa czy trzy), kilka lub kilkanaście obiektywów, lampy, przewody, komputer, blendy – wydawać by się mogło, że to wystarczające wyposażenie profesjonalnych fotografów. Nic bardziej mylnego. Dziś przedstawimy 5 produktów, które zazwyczaj przydają się w najmniej odpowiednim momencie, jednak zazwyczaj, jest już za późno na ich zakup. Ku przestrodze zapraszamy do lektury.

1. Torba lub plecak na aparat? Lepiej walizka

Aparaty i obiektywy to sedno sprzętu fotograficznego. Przechowywanie ich w plecakach czy torbach, w momencie gdy podróżują np. na drugi koniec świata w samolocie, to iście ryzykowna zagrywka. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w takiej sytuacji walizka wyposażona w specjalistyczne wkłady piankowe do walizek. Dlaczego? Walizki wyposażone we wsady z pianki EPE zapewniają bezpieczeństwo transportowanego sprzętu. Piankowy wsad nie traci swoich wymiarów i kształtu, absorbuje wstrząsy, zapobiega przenoszeniu ładunków elektrostatycznych. 

2. Światłomierz to ogromne ułatwienie

Jasne, można bez niego żyć. Ale po co? Ustawienie prawidłowej wartości przysłony bez użycia światłomierza jest możliwe, ale nie należy do najprostszych. Zazwyczaj te, które mają wbudowane aparaty, nie są tak dokładne jak osobne narzędzia. Oczywiście możemy również działać “na piechotę” wykonując zdjęcia próbne, jednak jak każdy fotograf doskonale wie, są sytuacje w których liczy się czas i próbne “strzały” nie będą mile widziane. 

3. Szara karta

50 zł, a daje tyle ułatwienia! Dzięki szarej karcie ustawienie ekspozycji i temperatury barwowej będzie dziecinnie proste. Nie zawsze postprodukcja pozwoli na idealne wyrównanie niedoskonałości (wyobraźmy sobie teraz pracę w małym studio, które ma ściany pomalowane na przeróżne kolory), poza tym wymaga dodatkowego czasu. A po co go tracić, jeśli szara karta kosztuje tak mało?

4. Bezprzewodowa karta pamięci

Co robimy jeśli musimy na szybko przesłać komuś zdjęcie? Najlepiej, byłoby je przenieść do pamięci smartfona (jeśli nie mamy pod ręką uruchomionego komputera z czytnikiem kart) – z tym zadaniem idealnie poradzi sobie bezprzewodowa karta pamięci. Jasne, taka karta będzie zauważalnie droższa niż standardowa, jednak w wielu sytuacjach pozwoli nam wyjść obronną ręką.

5. Zestaw czyszczący do optyki

Na koniec zostawiliśmy absolutny must-have, który jak się okazuje, nie każdy fotograf posiada w swojej szufladzie. Składające się zazwyczaj z gruszki, pędzelka, płynów i chusteczek akcesorium, pozwoli wyczyścić obiektywy, filtry, lustro, matrycę czy ekran LCD. Oczywiście, chcąc wyczyścić sprzęt możemy go oddać do specjalistycznego serwisu, jednak nie zawsze mamy na to czas i okoliczności. Wówczas taki zestaw będzie strzałem w 10!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *