Zamek

zamek w Lublińcu
Źródło: http://www.zameklubliniec.pl/

Pierwsze informacje na temat obiektu o nazwie Zamek Lubliniec pochodzą z 1397 roku, kiedy to ziemią Lubliniecką władał książe Władysław Opolczyk. Prze kolejnych kilka wieków ziemie te należały do książąt opolsko-raciborskich. Kiedy dni Jana Dobrego dobiegły końca, miasto znalazło się w rękach Habsburgów, którzy władali Czechami. Spowodowało to oddanie Lublinieckiego Zamku do wynajmu. Przez wiele lat Zamek Lubliniec przechodził z rąk do rąk, aż do momentu, w którym został przejęty przez Jana Kochcickiego. Przez kolejne dekady Zamek był przejmowany przez różne rody. Był nawet w moment, kiedy przez krótki okres czasu zasiadywał w nim Władysław IV Waza. W 1650 roku Lubliniec spotkał się z wielkim pożarem, w którym ocalały tak naprawdę tylko 3 domy. Ogień dosięgnął nawet Zamku, niszcząc część gmachu tego budynku. Remont budowli nadał jej minimalnie barokowy styl. Warto podkreślić, że podczas najazdu Szwedów, schronienie w Zamku znalazł Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który został ukryty przed Szwedzką inwazją. Kolejny wiek był ciągłą zmianą właścicieli obiektu do momentu, aż władzę nad Zamkiem objął Franciszek Grotowski, który w swym testamencie przepisał budynek na zakład wychowawczy dla sierot. Ostatecznie zakład wychowawczy nie powstał w tym miejscu. Przez lata Zamek Lubliniec był siedzibą różnych organów: Powiatowego Sądu czy też Szpitala dla umysłowo chorych który został otwarty w 1893 roku. Zamek Lubliniec przez wiele lat służył szpitalowi a w 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków. Po 19 latach budynek wyłączono ze szpitala ze względu na stan techniczny.

W 2010 roku otwarto “Hotel Zamek Lubliniec”. Budynek został odnowiony przez spółkę rodziny Stierów, którzy do dzisiaj prowadzą w tym miejscu hotel. W 2012 roku w zamkowych piwnicach pojawiło się SPA.

Co teraz można zobaczyć w Zamku Lubliniec?

Obecnie Zamek Lubliniec jest 4-gwiazdkowym hotelem, który zaprasza swoich gości bardzo szeroką ofertą. Główną działalnością są oczywiście noclegi. W zamku można znaleźć pokoje 1 oraz 2-osobowe w różnych standartach. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje pokój Władysława I Opolczyka (założyciela miasta Lubliniec). Ceny noclegu w tym wysokiej jakości hotelu zaczynają się od 250zł.

Kolejnym punktem z oferty hotelu są sale konferencyjne. Wyposażone pomieszczenia pozwalają na przeprowadzenie szkolenia lub konferencję w różnych formach. Możliwa jest zmiana ustawienia stołów a elektronika dostępna w sali pozwala na przeprowadzenie prezentacji lub projekcji filmu.

Czym byłby hotel bez znakomitej restauracji. W tym przypadku słowo “znakomitej” nie jest użyte tutaj bez przyczyny. Restauracja Zamek Lubliniec znajduje się na liście 100 najlepszych restauracji w Polsce. O wysokiej jakości restauracji świadczą również opinie klientów. Przykładowo według portalu TripAdvisor restauracja oceniona jestna 4,5 w skali od 1 do 5. W menu można znaleźć wiele wykwintnych dań, ale również można spróbować tradycyjnych Śląskich dań. Ceny w restauracji zaczynają się już od 12zł.

Nie można zapomnieć o wspomnianym wcześniej SPA. Hotel Zamek Lubliniec przygotował szeroką ofertę usług i zabiegów. Są to m.in. peelingi, masaże, zabiegi dla twarzy, dłoni, stóp. W Lublinieckim SPA nie zabrakło ciekawych pakietów. Ciekawie dobrane zestawy zabiegów, dopasowane do profilu klienta z pewnością są wspaniałą okazją dla tych, którzy wybierają się na chwilę relaksu

Teren wokół Zamku

Przed zamkiem znajduje się zadbana zieleń, która dzięki specjalnemu oświetleniu dodaje uroku Zamkowi podczas wieczornych spacerów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się stworzony w 2013 roku Skwer Grotowskiego. Jak można się domyślić został on tak nazwany na cześć Franciszka Grotowskiego, który opiekował się zamkiem. Skwer znajdujący się nad rzeką jest idealnym miesjcem na spacer w centrum miasta. Plac zabaw pozwala na spokojne wyprawy wraz z pociechami. Dla aktywnych fizycznie znajdują się tam również przyrządy do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a 200 metrów dalej można znaleźć strefę sportową z orlikiem, boiskami do siatkówki plażowej a także boiskiem do piłki nożnej oraz bieżnią.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin tego wspaniałego miejsca jakim jest Zamek. Lubliniec posiada wiele atrakcji, o których będzie można przeczytać w naszym portalu E-Lubliniec.pl