Służby mundurowe

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak ogromną rolę w naszej codzienności odgrywają służby mundurowe, a także służby medyczne. Lekarze, policjanci i strażacy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, często z narażeniem własnego życia. Niekiedy myślimy, że ich pomoc akurat nam raczej nie będzie potrzebna, ale jest to nieprawda. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy i trzeba wiedzieć, kto oraz kiedy może nam zaoferować swoje wsparcie.

Policja zajmuje się głównie przestępstwami i wykroczeniami, ale czasem również pomaga w sytuacjach bardziej ogólnych. Jeśli jeden z najstarszych członków naszej rodziny ma problemy z demencją starczą, wyjdzie z domu, a później nie będzie mógł odnaleźć drogi powrotnej, organy porządkowe również służą pomocą. Kłopoty na drodze, takie jak wypadki i różnego rodzaju stłuczki także często wymagają interwencji policji. W kwestiach czysto kryminalnych, takich jak chociażby kradzieże, czy napady, to policjanci poszukują sprawców, zabezpieczają dowody i próbują dociec prawdy. Bez ich pomocy każde miasto byłoby zdecydowanie mniej bezpieczne.

Straż pożarna może być natomiast do naszej dyspozycji wówczas, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której wybucha pożar, dochodzi do podpalenia, czy w inny sposób mamy do czynienia z zagrożeniem spowodowanym ogniem. W walce z żywiołem zwykły człowiek często nie jest w stanie sobie poradzić, a takie przypadki wywołują bezpośrednie niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, życia, a także mienia. Wyciąganie ludzi z płonących budynków i gaszenie pożaru to właśnie domena strażaków.

Pogotowie ratunkowe jest natomiast niezbędne wtedy, kiedy dochodzi do nagłej sytuacji, w której potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Karetki jeżdżące na sygnale nie są wcale rzadkim widokiem. Powinniśmy pamiętać, że każdemu z nas może przytrafić się problem zdrowotny, wymagający szybkiej interwencji ratowników. Nikt nie ma gwarancji na stuprocentowe zdrowie i brak problemów, a zatem jeśli widzimy kogoś, kto stracił przytomność, albo wykazuje inne niepokojące i zagrażające życiu lub zdrowiu objawy, powinniśmy reagować. Udzielenie pomocy jest zresztą naszym obowiązkiem i należy nie tylko zadzwonić po pogotowie, ale także, w razie potrzeby, przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Nie powinniśmy również zapominać o służbach wojskowych. Wojsko odgrywa kluczową rolę w kwestiach związanych z obronnością państwa i choć wszyscy mamy nadzieję, że wojna nigdy nie nadejdzie, żołnierzom należy się szacunek za gotowość do walki w imię naszego kraju.

Rozmaite służby porządkowe czuwają nad naszym zdrowiem i życiem, a także nad tym, aby na terenie państwa przestrzegane było prawo. Odgrywają one istotną i trudną rolę w życiu całego narodu i poszczególnych lokalnych społeczności. Powinniśmy docenić ich starania i wiedzieć, że istnieją telefony alarmowe, pod które należy dzwonić, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Sytuacje, w których potrzebna może być pomoc odpowiednich służb, nie są wcale rzadkie, a my powinniśmy być przygotowani na taką ewentualność.