Kościół

krzyż w LublińcuŚląsk obfituje w wiele wspaniałych zabytków z przeszłych epok. Zamki, pałace, kościoły, mieszczańskie kamienice oraz architektonicznie rozwiązania z międzywojnia powinny przykuć uwagę nie tylko historyków, ale również i turystów z całej Polski i nie tylko. Obowiązkowym punktem na mapie województwa śląskiego jest miasto Lubliniec, leżące na północ od Katowic. W szczególności na uwagę zasługują zabytkowe kościoły Lublińca oraz Zamek w Lublińcu.
Mieszkańcy miasteczka kiedy usłyszą frazę “kościół Lubliniec” z pewnością w pierwszej chwili myślą o najstarszym tego typu zabudowaniu w mieście, Kościele św. Mikołaja w Lublińcu. Powstała jeszcze w XVI wieku budowla przeszła liczne przebudowania. Kościół łączy w sobie cechy stylów takich jak gotyk oraz barok, a szczególną atrakcją są przepiękne, niedawno odrestaurowane organy piszczałkowe z początku XX wieku oraz dzwon znajdujący się w wieży.Sam kościół usytuowany jest w pobliżu rynku Lublińca, a więc nie sposób pominąć go podczas naszej wycieczki.
Drugim zabytkowym kościołem Lublińca jest Kościół świętej Anny. Ten drewniana konstrukcja powstała jeszcze w XVII wieku, a następnie kościół odbudowany został w wieku XVIII, dlatego wnętrze urządzone jest w stylu barokowym. Lubliniecki kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Na pewno nie możemy przegapić także kompleksu architektonicznego, w którym znajduje się kościół św. Stanisława Kostki. Powstały na przełomie lat dwudziestych oraz trzydziestych kościół zadziwia śmiałością i rozmachem projektu, zwłaszcza piękne arkady zewnętrzne.
To oczywiście tylko najbardziej znane kościoły Lublińca, które obowiązkowo należy zobaczyć. Samo miasto oferuje nam multum innych zabytków, które trzeba zobaczyć, a dla lubiących spędzać czas aktywnie na łonie natury – duże parki i przede wszystkim ogromną przestrzeń leśną. Lublinieckie Lasy to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce! To nieduże miasto powiatowe z pewnością oczaruje każdego nie tylko dzięki pięknym budowlom architektonicznym, zwłaszcza kościołom Lublińca, ale przede wszystkim całą architekturą oraz przyrodą otaczającą miasto.

Zdjęcie Nazwa Adres Mapa
Kościół Św. Mikołaja Lubliniec
Parafia św. Mikołaja
ul. Św. Mikołaja 1
42-700 Lubliniec
tel. (34) 356 20 61
kontakt@faralubliniec.pl
Kościół Św. Stanisława Kostki
Parafia św. Stanisława Kostki
ul. Piłsudskiego 6
42-700 Lubliniec
tel. (34) 356 21 72
stanislawkostka@gmail.com
Kościół Św. Krzyża
Parafia Podwyższenia Krzyża św.
ul. P. Stalmacha 3
42-700 Lubliniec
tel. (34) 351 13 22
parafia@krzyz-lubliniec.pl
Kościół Św. Edyty Stein
Rzymsko-katolicka parafia pod wezwaniem
św. Teresy Benedykty od Krzyża /Edyty Stein/
ul. Żeromskiego 2
42-700 Lubliniec
tel. (34) 356 21 65
4.7

Oceń przydatność tej strony

A Twoim zdaniem z czyich usług w tej dziedzinie warto skorzystać?

avatar