Edukacja

szkoły w LublińcuLubliniec to miasto, które oferuje swym mieszkańcom bogatą ofertę edukacyjną. Rodzice najmłodszych dzieci, mogą skorzystać z oferty miejskiego żłobka, usytuowanego przy ulicy Jana III Sobieskiego 13. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, dzieci w wieku od 1 do 3 lat, które nie dostały się do żłobka publicznego, można zapisać do niepublicznego klubu dziecięcego “Stonoga”. Właściciele klubu zapewniają zarówno opiekę całodniową jak i godzinną, wraz z wyżywieniem. Dla starszych dzieci władze miasta przygotowały aż osiem przedszkoli publicznych. Ofertę uzupełniają przedszkola niepubliczne, których w Lublińcu jest pięć. Wśród nich znaleźć można Niepubliczne Przedszkole Artystyczne Joanny Cieślik oraz Niepubliczne Przedszkole Językowe “Wyspa Szkrabów”.

Kolejnym etapem nauki każdego dziecka jest szkoła podstawowa. Na terenie Lublińca obecnie znajdują się cztery szkoły podstawowe. Zlokalizowane są w różnych rejonach miasta, a każdy rodzic ma prawo wyboru, do której ze szkół ma uczęszczać jego pociecha. Wszystkie szkoły podstawowe prowadzą nauczanie dwóch języków obcych, tj. angielskiego oraz niemieckiego. Co ciekawe, na terenie Lublińca funkcjonuje również Zespół Szkół im. Edyty Stein, który jest placówką niepubliczną prowadzącą naukę na poziomie przedszkola oraz szkoły podstawowej.

W związku z reformą systemu edukacji, po ukończeniu szkoły podstawowej dzieci nie trafią już do gimnazjów, lecz bezpośrednio do szkół średnich lub zawodowych. Oferta szkolnictwa w zakresie ponad podstawowym jaką ma do zaoferowania Lubliniec jest dosyć ciekawa i różnorodna. Uczniowie mogą skorzystać z oferty pięciu zespołów szkół, w których zlokalizowane są zasadnicze szkoły zawodowe, technika, oraz licea. Na terenie miasta zlokalizowano m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Medycznych, czy też Zespół Szkół Zawodowych. Placówki te umożliwiają zdobycie zawodów, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy, przygotowują także młodzież do dalszej nauki na wyższych uczelniach. Ofertę edukacyjną Lublińca uzupełniają szkoły policealne dla dorosłych oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.